Caterpillar HVPD-14AC 14" TALL HIGH VELOCITY Drum Air Circulator Fan
Price
[ with GST ]
HVPD-14AC
Quantity :
Add to Cart
Description
Specification
Download
Enquiry
Moves 4000 CFM of air
Heavy duty Enclosed motor 4-speed Rotary Switch
Metal Drum Cage Industrial Aluminium Fan Blade
Adjustable Tilt Fan Cage for precise air movement
Superior Engineering
Study tilt stand
2.89m (9.5ft) power supply cord
Supernatural Air Circulation
Built in cord wrap
Rubber floor guards protect finish
Color: Yellow
Weight(KG): 8.000
Caterpillar High Velocity Pedestal Drum Air Circulator
Function 4 ways 4000CFM of Air .
Heavy duty motor with Speed Rotary Switch
Metal Drum Cage Industrial Aluminum Fan Blade
Adjustable Tilt Fan Cage and industrial
Surperior Engineering
9.5′ Power Supply Cord
Built in Cord Wrap
Sturdy 20′ diameter Steel Plate Base
220 – 240V 50/50Hz 140W
Name*
Email*
Question*
Submit
Add Your Review
Your Rating*
Your Review*
Submit
RELATED PRODUCTS
Item has been Added into Your Cart
Caterpillar 18" Industrial ...
Add to Cart
Gemini 20"/500MM Industrial...
IFan METAL Stand Fan 20"/50...
Morries MS535SFTR 16" Stand...
FL 26"/660MM Industrial Sta...