Makita RP2300FC 12MM (1/2") ROUTER 2300W
Price
[ with GST ]
RP2300FC
Quantity :
  • Combines power and precision for the most demanding routing applications
  • Powerful 2,300 W motor delivers 9,000-22,000 RPM for the most demanding applications
  • Constant speed control maintains constant speed under load
  • Variable speed control dial enables user to match the speed to the application
  • Soft start feature for smooth start-ups
  • Deep 0 – 70 mm (0″ – 2-3/4″) plunge depth capacity for easy penetration into work piece
Color: Blue
Weight(KG): 2.000
  • Continuous rating input 2,300W
  • Collet Capacity 12 mm or 1/2”
  • Plunge Capacity 0 - 70 mm (0 - 2-3/4”)
  • No Load Speed (RPM) 9,000 - 22,000
  • Sound Power Level 98 dB(A)
  • Dimensions (L x W x H) 155x294x312 mm
  • Net weight 6.1 kg (13.5 lbs.)
  • Power supply cord 4.0 m (13.1 ft.)
Add Your Review
Makita M3601B 8MM (3/8in) Router 900W
Makita KP0800X Power Planer 82MM
Makita 1805N Wood Planer 155MM (6-1/8") 1140W
Makita M3702B 6MM (1/4") Trimmer 530W
Makita RP0900 Plunge Router 900W AC Router 8MM
Makita 2012NB 12"/304MM Power Planer 1650W